Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej

„Tradycje ludowe na Matkę Boską Zielną” warsztaty z Panią Stanisławą Oleksy w Kaninie

Utworzono dnia 16.08.2019

„W sierpniu każdy kwiat woła zanieś mnie do kościoła!” – tak stare ludowe porzekadło przypomina o zwyczaju święcenia tradycyjnych „snopków” w uroczystość Matki Boskiej Zielnej.

Co powinno się znaleźć w tradycyjnym bukiecie? Dlaczego się go wykonuje? Jak go wykonać? Do czego i jak wykorzystać później zasuszone zioła? Na te i na inne pytania staraliśmy się znaleźć odpowiedz podczas piątkowych warsztatów w Kaninie. Jak co roku pod przewodnictwem Pani Stanisławy Oleksy wykonaliśmy tradycyjne pachnące ziołami i złocące się kłosami zbóż wiązanki, które  15 sierpnia uczestnicy warsztatów zanieśli do kościoła.

Organizatorem warsztatów był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej wspólnie z Gminną Biblioteka Publiczną w Starej Wsi.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to jedno z najstarszych świąt Maryjnych obchodzonych w kościele katolickim. Oficjalnie dogmat o WNMP został ogłoszony w 1950 roku przez Papieża Piusa XII. Stwierdza on, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Wniebowzięcie NMP jest w Kościele katolickim świętem nakazanym. Miesiąc sierpień to czas szczególny zwłaszcza dla rolników, który w tym okresie zbierają owoce swojej ciężkiej pracy.   W tradycji ludowej 15 sierpnia jest właśnie szczególnym dziękczynieniem Bogu za pośrednictwem Maryi za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do kościoła do poświęcenia snopki złożone ze zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół. Wokół święta powstało w kulturze polskiej wiele zwyczajów związanych z poświęconymi w ten dzień snopkami, które miały zabezpieczać przed wieloma chorobami zarówno ludzi jak i zwierzęta. Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, decyzją komunistycznych władz, przestał być dniem wolnym od pracy w 1955 r., maju 1989 r. Sejm przywrócił dzień ustawowo wolny od pracy.

 

Warsztaty są dofinansowane ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego w ramach projektu: ,,Rozwijanie form wsparcia i pomocy na rzecz osób starszych 50+"

„Tradycje ludowe na Matkę Boską Zielną” warsztaty z Panią Stanisławą Oleksy w Kaninie

Utworzono dnia 16.08.2019, 10:02

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny